Nettips.dk Hjemmeside
Forum start Forum start > Andet > Alt muligt
  Nye indlæg Nye indlæg RSS Feed - nye covid 19 tal
  Alm. spørgsmål Alm. spørgsmål  Søg i forum   Begivenheder   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

nye covid 19 tal

 Besvar Besvar Side  123 8>
Forfatter
Besked
phønix Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 05 Okt 2019
Sted: odder
Status: Offline
Point: 4912
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér phønix Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Emne: nye covid 19 tal
    Sendt: 10 Jun 2020 kl. 09:59
nyside fremover
covid 19 tal - oplysning

nyside på ssi

data herfra:
scrol ned til
Hent fil med overvågningsdata (zip-csv-filen opdateres på hverdage kl. 14)
data for dagligt smittede

TV2

tal kan hentes her:


nye covid 19 tal
tal er taknemmlige
mææn nogen gange afslører de ting som der ikke tales om

tallene skule være nemme at læse


det er pakkede zipfiler som man lige skal læse flere gange for helt at regne ud hvad de fortæller
jeg har selv misfortolket nogle af data

men filerne jeg gengiver hedder :
Region_summary.csv
en komma baseret excel fil
filen er kværnet igennem microsoft excel 2016
perioden er fra 27.maj til 8.juni

det er såmænd ikke fordi den fortæller vanvittig meget
men hoved konklusionerne er :
35-40 smittet pr dag
ingen døde i jylland
alle døde er fra sjælland ! på nær 2 fra region syddanmark - den overraskede migShocked 





Redigeret af phønix - 15 Sep 2020 kl. 10:21
kaspersky total security - w7 pro, w10-1909, w10-2004
Til top
phønix Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 05 Okt 2019
Sted: odder
Status: Offline
Point: 4912
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér phønix Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11 Jun 2020 kl. 20:46
smittekurven tilsyneladende igen knækketTongue
så nu er vi nu nede på ca 25(23,7) smittede pr dag !
målt fra 8-11 juni



Redigeret af phønix - 11 Jun 2020 kl. 20:46
kaspersky total security - w7 pro, w10-1909, w10-2004
Til top
phønix Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 05 Okt 2019
Sted: odder
Status: Offline
Point: 4912
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér phønix Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 13 Jun 2020 kl. 07:37
eksperter betragter nu bliver covid 19 som en klart farligere sygdom end influenza !
alle de fine tal blev lidt frynsede fra 11-12 juni

fra Region_summary.csv
12-jun11-junændring
RegionTestedePositivePositive11/6-12/6Indlagt_totalDøde
Hovedstaden239.1106.9826.939431.190347
Sjælland89.8851.9511.9438483121
Syddanmark115.2671.0301.028225035
Midtjylland121.8431.6121.611129069
Nordjylland58.833447438910222
I alt i Danmark624.93812.02211.959632.315594

den "forventde stigning" udeblev altså ikke
men ok, vi må vente og seSmile
kaspersky total security - w7 pro, w10-1909, w10-2004
Til top
phønix Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 05 Okt 2019
Sted: odder
Status: Offline
Point: 4912
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér phønix Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 15 Jun 2020 kl. 22:22
11 jun - 15 jun

konklusioner:
hovedstaden igen i fald
sjælland i stigning
syddanmark i fald
midtjylland i stigning
nordjyllan  i stigning(udbrud)

kaspersky total security - w7 pro, w10-1909, w10-2004
Til top
phønix Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 05 Okt 2019
Sted: odder
Status: Offline
Point: 4912
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér phønix Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 27 Jun 2020 kl. 08:30
nye tal

26-jun 04-jun 26-jun 04-jun
26 Testede Positive Positive tilvækst pr dag Indlagt_total Døde Døde tilvækst pr dag
Hovedstaden 306.958 7.334 6.783 551 25 1.212 353 338 15 1
Sjælland 112.794 2.032 1.906 126 6 494 123 119 4 0
Syddanmark 142.671 1.045 1.011 34 2 251 35 34 1 0
Midtjylland 150.341 1.642 1.601 41 2 293 69 69 0 0
Nordjylland 77.759 540 436 104 5 114 24 22 2 0
I alt i Danmark 790.523 12.593 11.737 856 39 2.364 604 582 22 1


Redigeret af phønix - 27 Jun 2020 kl. 08:32
kaspersky total security - w7 pro, w10-1909, w10-2004
Til top
Netsurferen2 Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 26 Dec 2008
Sted: DK
Status: Offline
Point: 5234
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér Netsurferen2 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 27 Jun 2020 kl. 10:24
tallene er faktisk stigende, det ses på denne graf og vil helt sikkert stige end del henover sommerferie perioden

HUSK: den mest udbredte fejl er, fejl40 ;-)
Windows 10 Home 64-bit
Avast
Til top
phønix Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 05 Okt 2019
Sted: odder
Status: Offline
Point: 4912
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér phønix Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 27 Jun 2020 kl. 10:51
du mener vei stigningstakten
dvs hældningskvotienten på grafen

efter din graf ser den meget konstant ud
så det er nede i petitesserne vil jeg mene

men ok lidt har ogå ret
en forandring er der DOG sket

nemlig at jylland er kommet "ind i kampen"
jylland har været ret fromt og smittefrit

det er jylland IKKE længere
hvor meget det betyder er umuligt at sige da vi snakker om fra stort set 0 til lidt over nul

ikke noget man statistisk pt har grund til at være bekymret over

det eneste som bekymrer mig lidt
det ses ikke direkte af tallene
men det er jo Hjørring eksemplet

problemet er IKKE at nogen bliver smittet
fordi det det kan vi ikke undgå

problemet er kommunens manglende effektivitet i hurtigt at stoppe smitten
kritikken går ikke på om kommunen har lavet deciderede fejl
for det tror jeg ikke
men indsatsen skal i mine øjne være fuld skrue fra starten da vi taler om plejehjem og derfor superspredere






Redigeret af phønix - 27 Jun 2020 kl. 12:05
kaspersky total security - w7 pro, w10-1909, w10-2004
Til top
Netsurferen2 Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 26 Dec 2008
Sted: DK
Status: Offline
Point: 5234
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér Netsurferen2 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 27 Jun 2020 kl. 15:12
de ændre metode og navn hele tiden
smittetal er nu nemmest
HUSK: den mest udbredte fejl er, fejl40 ;-)
Windows 10 Home 64-bit
Avast
Til top
phønix Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 05 Okt 2019
Sted: odder
Status: Offline
Point: 4912
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér phønix Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 01 Jul 2020 kl. 14:11
påny en faldende tendens i smittetal !
måske vi er på tl der hvor kurven kortvarigt knækkedeSmile
kaspersky total security - w7 pro, w10-1909, w10-2004
Til top
phønix Se dropdown menu
Entusiastisk
Entusiastisk
Avatar

Oprettet: 05 Okt 2019
Sted: odder
Status: Offline
Point: 4912
Indlæg funktioner Indlæg funktioner   Tak (1) Tak(1)   Citér phønix Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 03 Jul 2020 kl. 08:16
inf om spredning af covid kanses nederst i artiklen
https://www.dr.dk/nyheder/indland/aabne-plejehjem-bekymrer-virolog-det-er-gaa-et-skridt-langt


ellers handler artiklen om 
citat
"Jeg synes, at det er at gå et skridt for langt.
Sådan lyder det fra Allan Randrup Thomsen, professor i virologi ved Københavns Universitet"

kaspersky total security - w7 pro, w10-1909, w10-2004
Til top
 Besvar Besvar Side  123 8>
  Del emne   

Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.03
Copyright ©2001-2019 Web Wiz Ltd.

Denne side blev genereret på 0.142 sekunder.